Vzpomínka na rok 1968 zůstala jen u vpádu „Rusáků“

2. 09. 2018 10:52:07
Pokus o československou reformu konce 60. let – socialismus s lidskou tváří nebo také demokratický socialismus je to nejskvělejší a možná i jediné, čím se Češi a Slováci zapsali do světových dějin 20. století.

Nedávno jsem jsme byli konfrontováni s četnými připomínkami invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, od jejichž vpádu uplynulo 50 let. Pokud trochu odbočím, toto datum je v naší rodině velmi zažité, neboť můj otec měl toho dne slavit své 18. narozeniny. Jenže oslava „plnoletosti“ se trochu zvrtala a rodina spíše uvažovalo o emigraci do Rakouska. K emigraci nakonec nedošlo, a i proto dnes mohu psát tyto řádky. Matka zase nezapomene zmínit, jak ve svých 12 ti letech šířila protisovětské letáky v Mníšku pod Brdy, nosila petiční archy s podpisy proti okupaci nebo třeba pomáhala s demontováním směrových ukazatelů na silnicích, tak aby byl nepřítel „zmaten“.

Pokud jste v noci z 20. na 21. srpna 2018 zapnuli Český rozhlas Radiožurnál, byli jste svědky minutu po minutě rekonstrukce počátku okupace. Bylo to pro mě dech beroucí vysílání, velmi poučné, ale něco se v tom přesném popisu ztrácelo. To, co mi většinou od jinak skvělých moderátorů Veselovského a Pokorného chybělo, byl celkový kontext situace roku 1968 (doma i ve světě) a také to, co přecházelo období jmenování Alexandra Dubčeka 1. tajemníkem ÚV KSČ.

V prosinci 1967 přicestoval do Prahy Leonid Iljič Brežňev, jehož cesta měla být původně považována na podporu už tehdy velmi nemilovaného 1. tajemníka a prezidenta Antonína Novotného. Zejména slovenské vedení, které několikrát Novotný veřejně urazil, už mělo Tondy fakt dost. Traduje, že soudruh Brežněv Antonína nejen nepodpořil, ale měl prohlásit legendární větu „Eto vaše delo“. ÚV se poté rozešlo na Vánoce domů, protože soudružky museli napéct cukroví. Co následovalo poté už je docela známo – 5. ledna byl zvolen 1. tajemníkem Saša Dubček a 22.3. Novotný odstupuje z funkce prezidenta ČSSR. Následně je zvolen prezidentem armádní generál Svoboda, předsedou vlády tehdy ještě unitární státu se stává Černík. Kromě toho je odvolán také prokurátor Urválek, ano ta sadistická bestie z procesu Milady Horákové. Začínají revize procesů z 50. let, padají hlavy dosud věrných soudruhů stalinistů, ruší se cenzura, otevírají se hranice s kapitalistickou cizinou. V dubnu přichází KSČ se svým Akčním plánem.

Reformní úsilí se vymyká komunistům z ruky, vše postupuje velmi rychle. Ale příčiny roku 1968 byly kromě strnulého stalinismu Novotného především vleklá ekonomická krize 60. let. Extenzívně budované hospodářství se po roce 1948 dostalo do stagnace. Bylo to v zemi, která měla sta letou průmyslovou tradici a vyspělý zpracovatelský průmysl. Na rozdíl od zaostalého sovětského svazu nebo třeba Bulharska, které byly ve své většina chudé a rurální. Československo bylo zkrátka v zcela jiné fázi hospodářského vývoje a centrální plánování s byrokratickým socialismem nebylo zrovna ideální. I proto v polovině 60. let přichází na scénu ekonomická reforma Oty Šika, která v osekaném rámci vstupuje v platnost v roce 1967. V tomto případě jde o takovou třetí cestu – něco mezi státním plánem a volným trhem. Do rigidního socialismu se sice měl zavádět tržní princip, ale zároveň se nepočítalo s privatizací státních nebo veřejných podniků a korporací. Ty měly být po novu řízeny „radami pracujících“, které by demokraticky rozhodovaly o dalším směřování daného podniku. Směs politické demokracie (občanská a politická práva) a demokracie ekonomické (sociální a hospodářská práva), to bylo to, co fascinovalo mnoho lidí na západě. To je právě to, v čem jsme byli unikátní.

Sny o socialismu s lidskou tváří nezadupala zcela normalizace nebo sovětské tanky, ale až události záhy po listopadu 1989. Místo třetí cesty se začal budovat bezohledný grobiánský kapitalismus bez přívlastků. Hitem těchto let byla léčba Klausem, jeho příklon k totální privatizaci neboli rozkrádání státního majetku ve velkém a bez právního rámce. Jistě, změnil se i geopolitický rozměr. I Klaus se učil od neliberálních ekonomů typu Milton Friedman, řídil se Washingtonským konsenzem atd. O Otu Šika, tuhle skvělou hlavu, která emigrovala po roce 1968 do Švýcarska, nebyl za klausovských dob zájem. Zemřel bez zájmu své vlasti v roce 2004.

Autor: Tomáš Jirota | neděle 2.9.2018 10:52 | karma článku: 22.46 | přečteno: 749x

Další články blogera

Tomáš Jirota

Tři sestry v Dobříši

Předposlední srpnový večer se v Dobříši rozléhalo dunění hospodských rockových kabel E!E, DOCTOR P.P., MZH, Synové výčepu a Tří sester. Přestože Tři sestry měly být hlavní hvězdou večera, z jejich vystoupení to nebylo zřejmé.

1.9.2018 v 7:19 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 328 | Diskuse

Tomáš Jirota

Podruhé maratoncem

Maraton přináší plno radosti, euforie, ale i mnoho bolesti a odříkání. Já jsem letos doběhl svůj druhý maraton v živote a jsem za to rád, přestože netrhám rekordy a asfalt keňských sportovců.

7.5.2018 v 14:15 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 145 | Diskuse

Tomáš Jirota

Můj první maraton

Moje roční cesta k uběhnutí k maratonu v kostce. Poučení z maratonu praví, že nejde ani toliko o výkon těla jako spíše o triumf vůle. Občas to pěkně bolí, ale běhání přináší radost.

13.5.2017 v 14:00 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 150 | Diskuse

Další články z rubriky Srpen 1968

Regina Karasová

Převrat v patnácti

Historicky někteří v patnácti letech dokázali úžasné věci a taky všelijaké šílenosti zažili, ale mně prostě bylo patnáct v osmašedesátém, a není nad vlastní zkušenost.

20.11.2018 v 15:50 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 546 | Diskuse

Pavel Kynčil

Přijely tanky a mně bylo 13

Přečetl jsem zde většinu článků o srpnu 1968 a říkal jsem si, že můj příběh je ve srovnání s ostatními naprostá banalita. Nikdy jsem svůj příběh nikomu nevyprávěl.

18.10.2018 v 14:05 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 564 | Diskuse

Petr Omelka

Ryszard Siwiec - živá pochodeň i pro nás

Jak daleko může dojít člověk ve svém protestu? Až k vlastní smrti? Jeden Polák to pro nás před padesáti lety udělal.

7.9.2018 v 16:33 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 367 | Diskuse

Marek Trizuljak

Báječná léta nad psa - Normalizace začala už na podzim r. 1968

Vzpomínky na báječná léta na střední škole v jednom malém městě na severu. (Ve skutečnosti začala abnormalizace hned v srpnu 68, a to střelbou do lidí)

5.9.2018 v 8:45 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 685 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 436

Jsem pětatřiatřicetiletý ajťák a trochu fušuji do politologie. Rád se vyjadřuji k současné politické situaci a k politické teorii. Baví mě běhání, cyklistika, vše okolo železnice a veřejné dopravy obecně.

Najdete na iDNES.cz